PEREGRINUS 

Płoszenie ptaków metodą sokolniczą


Choć ptaki należą do elementu krajobrazu miast, wsi czy obiektów produkcyjnych, to w wielu sytuacjach ich obecność rodzi uciążliwości, a nawet może być niebezpieczna. W przypadku plantacji i sadów przyczyniają się do realnego obniżenia plonów, a tym samym – poniesienia strat materialnych. Ponadto na obszarach przemysłowych i wysypiskach śmieci mogą być odpowiedzialne za problemy sanitarne i potencjalne roznoszenie substancji niebezpiecznych. Z kolei na terenie ludzkich osiedli, a także zabytków, prowadzą często do zniszczeń. Przy gniazdowaniu nierzadko uszkadzają np. elementy podbitek dachowych. Natomiast zawarte w odchodach związki negatywnie wpływają na różne materiały, w tym tynk i inne pokrycia elewacji lub metale czy lakier samochodowy.

W każdym z tych przypadków konieczne jest płoszenie ptaków. Współczesne metody soniczne i mechaniczne nie zawsze jednak oferują rezultaty, jakich by się oczekiwało. W przeciwieństwie do tradycyjnej i od wieków sprawdzonej metody sokolniczej, wykazującej wysoką skuteczność.

Na czym polega ten sposób? Wykorzystuje się do tego specjalnie ułożone ptaki szponiaste, polujące na konkretne gatunki zwierząt. Stosuje się presję drapieżnika na ofierze, co skłania ją do zmniejszenia penetracji danego terenu czy obiektu. Mówiąc prościej, dzięki sokolniczej metodzie płoszenia niechciane ptactwo zostaje skutecznie zmuszone do opuszczenia obszaru przez samo pojawienie się nawet pojedynczego sokoła, pustułki czy innego jastrzębiowatego.

Do przeprowadzenia płoszenia trzeba jednak odpowiednio się przygotować. Nasi specjaliści, przed wypuszczeniem ptaków, dokonują specjalistycznej ekspertyzy ornitologicznej. Kilkudniowa obserwacja pozwala na rozpoznanie gatunków i oszacowanie liczebności ich osobników. Umożliwia to również określenie celu ich przebywania na danym terenie – czy osiedlają się na nim, czy też zalatują na żer. Po wyciągnięciu wniosków z ekspertyzy zapada decyzja na temat tego, jakie ptaki drapieżne zostaną użyte do płoszenia. Wśród nich są m.in.:

  • pustułki,
  • jastrzębie,
  • duże sokoły,
  • myszołowce.

Metoda sokolnicza znacznie przekracza możliwości nawet zaawansowanych technologicznie sposobów. Bazuje na podstawowych instynktach. Dzięki niej ptaki przenoszą się w miejsca wykraczające poza obszar występowania drapieżnika. Ten system płoszenia doskonale spisuje się w przypadku:

  • plantacji i upraw,
  • lotnisk i lądowisk,
  • wysypisk śmieci i obszarów przemysłowych,
  • zabytków, parków i siedlisk ludzkich,
  • hal targowych, magazynów czy sklepów wielkopowierzchniowych.

Główny nacisk w swoich działaniach kładziemy również na obszary przemysłowe, hale produkcyjne, magazyny, parkingi, centra handlowe.

Płoszenie ptaków

Jeśli więc zależy Państwu na tym, aby płoszeniem ptaków na wybranym obszarze zajęli się profesjonaliści – zachęcamy do współpracy z nami. Jako wykwalifikowani sokolnicy podejmujemy wszelkie niezbędne czynności, aby cały proces przebiegł zgodnie z najwyższymi standardami. Cel stanowi bowiem nie tylko przepłoszenie szkodników i zwierząt wywołujących potencjalne zagrożenie np. w ruchu lotniczym, ale i wywarcie jak najmniejszego wpływu na środowisko. Metoda sokolnicza, nie dość, że gwarantująca najwyższą efektywność, jest w pełni naturalna. Ponadto za świadczone usługi oferujemy konkurencyjne ceny.